mężczyzna pracuje na laptopie

Obecnie wiele osób korzysta z laptopa, w dużej mierze ten typ komputera wypiera popularne jeszcze do niedawna pecety. Laptop jest poręczniejszy, można go wszędzie zabrać, cechuje go duża wydajność oraz kompaktowość designu.

Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia matrycy w laptopie?

Korzystanie z takiego urządzenia jest bardzo wygodne, ale także może stworzyć pewne kłopoty. Dużym problemem jest uszkodzona matryca. Taka awaria uniemożliwia pracę, ponieważ wyświetlacz jest zintegrowany z innymi częściami. Najczęstszym powodem mechanicznego uszkodzenia, jest upadek laptopa, podczas którego dochodzi do pęknięcia matrycy. Zdarza się również, że na matrycę spadnie jakiś ciężki przedmiot i ją uszkadza. Kolejnym powodem może być gwałtowne zamknięcie pokrywy laptopa i uderzenie matrycy w jakiś przedmiot znajdujący się na klawiaturze. Ważne jest także odpowiednie czyszczenie ekranu, używając płynu, należy uważać, aby ciecz nie dostała się za ramkę ekranu, ponieważ taka sytuacja też może spowodować uszkodzenie matrycy.

Czy zawsze warto wymieniać uszkodzoną matrycę w laptopie?

Gdy zostanie uszkodzona matryca i ta usterka utrudnia korzystanie z laptopa, należy przede wszystkim ustalić problem. Czasem jest to widoczna plama z boku, która tylko nieznacznie utrudnia pracę. Bywa też, że uszkodzenia są dużo większe i mocno utrudniają lub nawet uniemożliwiają korzystanie ze sprzętu. W takiej sytuacji należy oddać sprzęt do serwisu, gdzie zostanie dokładnie sprawdzony. Wskazówką do dalszego postępowania jest wielkość usterki. Jeśli jest to pęknięcie ekranu, należy wymienić matrycę, bo w takiej sytuacji nie ma możliwości jej naprawy. Istnieją też przypadki, w których warto rozważyć naprawę matrycy. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim koszty naprawy są mniejsze niż wymiana całości, a matryca pozostaje w dalszym ciągu oryginalna. Uszkodzony laptop możemy oddać do serwisu PRO-CENT, gdzie zostanie dokonana profesjonalna diagnoza i naprawa uszkodzonej części lub wymiana uszkodzonej części.

Dodaj komentarz