ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Jak wygląda naprawa komputera po zalaniu?

Jak wygląda naprawa komputera po zalaniu?

naprawa komputera

Zalanie komputera jest jedną z częstych awarii. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i napój, który trzymaliśmy na biurku, ląduje na komputerze. Jest to problematyczna usterka, którą ciężko samodzielnie naprawić. Jednak z pomocą serwisu nawet urządzenie po zalaniu będzie działało tak, jak wcześniej. Ważne jest, by fachowiec przestrzegał niezbędnych kroków, dzięki którym komputer zostanie szybko naprawiony. O czym pamiętać podczas takiej awarii?

Szybkie działanie to podstawa

Od tego czy zalanie jest poważne, czy też nie, zależy wiele czynników. Wpływ na zniszczenie komponentów ma nawet typ napoju, ponieważ cukier lub alkohol negatywnie oddziałują na elementy urządzenia. Dlatego też liczy się czas i niezwłoczne podjęcie działania. Zalany laptop musi być jak najszybciej odłączony od źródła zasilania oraz trzeba wyciągnąć baterię. Warto jednak pamiętać, by robić to ostrożnie, dzięki czemu unikniemy przedostawania się wody do pozostałych komponentów. Nadmiar wody powinien być zebrany papierowym ręcznikiem z powierzchni laptopa i dopiero później można przystąpić do jego suszenia.

Suszenie laptopa

Sposób suszenia laptopa również ma znaczenie. Nie możemy zostawić go w standardowej pozycji, ponieważ woda będzie zalegała w jego zakamarkach. W przypadku jeżeli ciecz dostała się do urządzenia od góry, należy maksymalnie otworzyć laptopa i położyć go płasko do góry nogami. Z kolei jeżeli ciecz dostała się do komputera od dołu nie należy obracać urządzenia, tylko położyć go na ręczniku lub na wspornikach, by jak najszybciej osuszyć sprzęt. Sam proces suszenia może trwać od kilku minut, aż do kilkunastu godzin, w zależności od ilości cieczy. Podzespoły muszą jednak być osobno sprawdzone i wyczyszczone, szczególnie w przypadku, gdy ciecz była czymś innym, niż wodą.

Rozebranie laptopa na części

Serwis laptopa powinien być wykonany przez fachowców, ponieważ to oni są w stanie ocenić, czy komponenty uległy poważnemu uszkodzeniu oraz, czy wymagają czyszczenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że komputer nie zepsuje się w przyszłości, oraz że podzespoły nie ulegną korozji. Zazwyczaj komponenty czyszczone są wodą destylowaną oraz alkoholem izopropylowym.

Dodaj komentarz