ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Od kiedy telewizja DVB-T2 H.265 HEVC ?

Od kiedy telewizja DVB-T2 H.265 HEVC ?

wp content uploads 2021 07 Wdrozenie DVB T2 mapa Polski

Prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2) trwają w całej Europie. Ministerstwo Cyfryzacji w swojej publikacji udostępniło harmonogram wdrożenia systemu nadawania i zmiany standardu z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zakończenie fazy prac i testów przewiduje się na 30. czerwca 2022r.

wp content uploads 2021 07 Wdrozenie DVB T2 mapa Polski 1024x576

Przełączanie sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2 HEVC zostało zaplanowane w 4 etapach. Pierwsze całkowite przełączenie sygnału nastąpi 28 marca 2022 roku i będzie obowiązywało obszarem województwa dolnośląskie i lubuskie. W drugiej kolejności – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie – stary sygnał DVB-T zostanie w tym rejonie odłączony dnia 25 kwietnia 2022r. Trzeci etap przewiduje całkowite przełączenie dla województw łódzkiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Proces ten na południu Polski zakończy się 23 maja 2022r. Koniec zmian cyfryzacji drugiej generacji dla całej Polski zamykać będzie data 27 czerwca 2022r. – wówczas pod DVB-T2 HEVC już w całości będzie podlegać Mazowsze, Warmia i Mazury, Podlasie i Lubelszczyzna.

Dlaczego zmienia się standard telewizji na DVB-T2 ?

Koniec DVB-T w obecnej formie związany jest z koniecznością zwolnienia pasma dla sieci 5G. Podstawą zmian systemu telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H) jest Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii Europejskiej (zwana Decyzją o zmianie przeznaczenia), na mocy której Państwa Członkowskie UE zostały zobowiązane do udostępnienia pasma 700 MHz (zakres 694-790 MHz) na potrzeby usług szerokopasmowych (sieć 5G) do 30 czerwca 2020 r., lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

 

Przy okazji wprowadzenia standardu HEVC zostaną zmodyfikowane dotychczasowo nadawane kanały pod kątem jakości. Będzie więcej kanałów w jakości HD z lepszą jakością audio. Na stałe zagości także  funkcja HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) , która dzięki nowemu standardowi będzie szerzej dostępna.

Jaki dekoder do odbioru DVB-T2 HEVC ?

Sprawa zakupu nowego sprzętu do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej drugiej generacji (DVB-T2), jest stosunkowo prosta. Wystarczy podczas zakupu sprzętu zapytać sprzedawcę, czy interesujący nas model posiada kodowanie HEVC lub H.265.

Kupując nowy telewizor w sklepie, upewnijmy się, że jest on wyposażony we wbudowany tuner DVB-T2 – koniecznie z kodowaniem HEVC. Szczególną uwagę należy zachować podczas wyprzedaży. Często przy obniżkach nasza uwaga skoncentrowana jest na cenie, zamiast na produkcie. W konsekwencji tego możemy wrócić do domu z telewizorem, który nie będzie w stanie odtworzyć programów telewizji naziemnej.” – mówi właściciel sklepu z antenami Dotbros.pl z Tychów.

Większość producentów zadbała także o właściwą ekspozycję tych oznaczeń na pudełkach. Najczęściej znajdują się one w postaci graficznych znaków lub rzucającego się w oczy tekstu.
Trochę gorzej ma się sprawa z oznaczeniami telewizorów, gdyż nie wszyscy producenci montowali fabrycznie takie tunery w swoich telewizorach lub po prostu tego nie oznaczali ani na opakowaniu, ani w instrukcji obsługi. Wszystkie nowe modele począwszy od roku 2020 mają już zaktualizowane oprogramowanie i dedykowane tunery do obsługi kodowania HEVC.

Przygotowaliśmy dla Was listę dekoderów spełniających kryteria nowego standardu DVB-T2 HEVC, dostępnych w sklepie Dotbros.pl :

  • Ferguson Ariva T760i
  • Opticum Nyltro Box
  • Opticum NYTRO BOX PLUS
  • WIWA H.265 Lite Memo
  • Wiwa H.265 Memo

 

 

Dodaj komentarz