mężczyzna trzyma w rękach płytę główną od komputera

Motherboard, czyli płyta główna to podstawa każdego komputera, a więc nie warto na niej oszczędzać. Płyta główna decyduje bowiem o prawidłowej pracy pozostałych podzespołów i umożliwia komunikację różnych części składowych komputera. Stanowi także źródło zasilania dla niektórych komponentów, takich jak wentylatory i oświetlenie RGB. Do wyjść mobo znajdujących się w panelu na obudowie podłącza się urządzenia peryferyjne, takie jak myszkę czy też monitor.

Płyta główna musi być kompatybilna z pozostałymi elementami, czyli z procesorem, dyskiem twardym i pamięcią RAM. W przeciwnym wypadku komputer nie będzie działać z maksymalną prędkością i wydajnością.

Wybieramy płytę główną

Płyta główna musi zmieścić się w obudowie, a więc bardzo ważny jest jej format. Dzięki standaryzacji rozmiarów wybór będzie nieco uproszczony. Najczęściej wykorzystywane są płyty o formatach ATX, mikroATX i miniITX. Warto pamiętać, że na małych płytach nie da się zainstalować wydajnego procesora i karty graficznej. Kolejna kwestia to gniazdo na płycie głównej – socket musi pasować do złącza obecnego przy procesorze. Informacje o podstawce i lista kompatybilnych procesorów dostępne są w opisie producenta.

O możliwościach rozbudowy komputera decyduje chipset. Dostępne są płyty główne z chipsetem Intel i AMD. Kolejna kwestia to sekcja zasilania płyty głównej. Warto zwrócić uwagę na wydajność radiatorów, które odprowadzają ciepło, co pozwala wyeliminować wszelkie zakłócenia wynikające z wahań napięć.

W przypadku płyty głównej ważne jest taktowanie pamięci RAM, a w opisie każdej mobo powinny znaleźć się informacje o liczbie gniazd na kości RAM, maksymalnej ilości obsługiwanej pamięci, typie pamięci i wspieranym taktowaniu. Warto zwrócić także uwagę na złącza dysków – nowoczesne dyski SSD korzystają ze złączy PCI-e.

Dodaj komentarz