Urwany kabel od zasilacza laptopa. Co robić ?

Uszkodzony kabel zasilacza.

 

Każdy z Was na pewno przynajmniej raz spotkał się z problemem, gdy laptop nie reagował na włączenie. W historii naszego serwisu komputerowego DOTBROS spotkaliśmy się już tysiące razy z takimi przypadkami. Nasi Klienci zgłaszali nam, że zasilacz laptopa piszczy, że zasilacz laptopa grzeje się lub że laptop nagle się wyłączył. Większość z tych przypadków dotyczyło faktycznie uszkodzonego zasilacza, jednak nie wszystkie. Część z nich to tylko uszkodzony kabel zasilacza.

Pora powiedzieć sobie wprost – spora część zasilaczy wcale nie jest uszkodzona. Sam zasilacz jest sprawny, a problem powstaje najczęściej we wnętrzu kabla, który przewodzi prąd od zasilacza do gniazda laptopa. Takie usterki można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj kabel jest już fizycznie uszkodzony, jego koszulka pęka, a spod niej da się zauważyć wychodzące na zewnątrz druciki. Są to przewody masowe, które tworzą obwód elektryczny. Jest ich zazwyczaj bardzo dużo, jeśli jednak większa ich część zostanie przerwana, prąd nie popłynie w odpowiedniej wartości, a konsekwencją będzie brak zasilania w laptopie.

Przerwany Kabel Zasilacza

Jak sprawdzić czy zasilacz jest uszkodzony ?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić chcąc zdiagnozować przyczynę uszkodzonego zasilacza są oględziny wizualne. Na wstępie zobaczmy, czy nasz zasilacz posiada diodę sygnalizującą pracę zasilacza. Jeśli dioda zasilacza laptopa nie świeci, należy dokładanie obejrzeć przewód zasilający, którym podłączamy zasilacz do gniazdka ściennego lub listwy zasilającej. Zazwyczaj jest to kabel typu “koniczynka” z trzema dziurkami. Rzadziej, ale również możemy spotkać kable 2-pinowe, zwane też “ósemkami”.

Kable można zakupić w naszym sklepie DOTBROS w Tychach lub przechodząc do zakładki Sklep na górze strony.

Dla pewności można użyć innego kabla, jeśli wtyczka jest taka sama. Gdy dioda w dalszym ciągu się nie świeci lub zasilacz w ogóle takiej diody nie ma, zwróćmy uwagę na druga część kabla zasilacza. Tym razem tego, którego wtyk łączymy z gniazdem w laptopie. Najczęściej zdarza się, że to właśnie ten przewód jest uszkodzony, ponieważ jest on cieńszy od tego pierwszego i dużo częściej podlega zagięciom. Bardzo często nie zastanawiamy się nad tym, ale w wielu przypadkach kabel jest niefortunnie zginany w momencie odruchowego chowania go do torby. Często zawijamy go również wokół samego zasilacza, aby zajął jak najmniej miejsca. Częste przenoszenie laptopa z podłączonym kablem powoduje uszkodzenia osłony tuż przy wtyku lub tuż przy zasilaczu. To właśnie tam powinniśmy w pierwszej kolejności skierować nasz wzrok.

Oznakami potencjalnego braku zasilania spowodowane uszkodzonym kablem może być :

  • pęknięcie osłony kabla z wystającymi drucikami,
  • przecięcie kabla,
  • fałdy lub zgrubienie kabla na niedużych odcinkach,
  • miejsca, w których już wcześniej był łączony lub lutowany,
  • skrzywienie wtyku zasilacza od strony laptopa,
  • rozepchany lub niekompletny wtyk zasilacza od strony laptopa.

Najszybszym sposobem sprawdzenia czy prąd dochodzi do wtyku laptopa jest użycie narzędzi pomiarowych takich jak np. uniwersalny multimetr elektryczny. Obsługę tego urządzenia opisujemy w innym artykule na naszym blogu.. Jeśli jednak nie posiadacie takiego miernika w domu, a sam zasilacz nie ma diody, pozostaje nam udać się do serwisu, gdzie zasilacz zostanie przetestowany profesjonalnym sprzętem.

Serwis komputerów DOTBROS w Tychach wykona takie sprawdzenie zasilacza na miejscu i za darmo

Naprawa kabla zasilającego.

Uszkodzony kabel zasilacza da się prosto naprawić lub wymienić. Jeśli zasilacz laptopa nie piszczy i nie grzeje się, a przyczyną jest niesprawny wtyk lub kabel, naprawa zasilacza do laptopa nie będzie droga. Nie trzeba też kupować nowego zasilacza, gdyż często oryginalne zasilacze są bardzo drogie, a naprawa kabla zasilacza to tylko niewielkie koszty względem zakupu nowego. Sposobów na naprawę kabla zasilacza jest kilka. Jeśli do uszkodzenia doszło w pobliżu wtyku zasilacza, można usunąć uszkodzony kawałek przewodu z wtykiem i przylutować sam wtyk na zdrowym odcinku. Najpopularniejsze wtyki posiadają tylko dwa przewody – plusowy (+) i minusowy (-). Kable do zasilaczy nowszej generacji laptopów posiadają ich już 3 : plusowy (+), minusowy (-) i tzw. detekcyjny (ID). Przewód detekcyjny ma np. kabel zasilacza Lenovo Slim Tip, kabel zasilacza DELL czy HP, a nawet kabel zasilacza ASUS w zasilaczach laptopów gamingowych.

Wtyki do zasilaczy laptopów dostępne są tutaj, a całe kable z wtykami – tutaj.

Przewód detekcyjny pełni funkcję komunikacji zasilacza z centralnym układem sterującym KBC, który odpowiada m.in. za rozdzielanie napięć na poszczególne gałęzie zasilania. Tym sposobem komputer “rozmawia” z zasilaczem i decyduje o ograniczeniu prądu w przypadku, gdy laptop jest naładowany, a także wysyła informację o zwiększeniu zapotrzebowania, gdy np. uruchamiamy gry 3D czy inną aplikację wykorzystującą większe zasoby procesora lub układu graficznego.

Jak wymienić kabel zasilacza do laptopa ?

Najbardziej trwałą metodą naprawy kabla będzie lutowanie. Jeśli dysponujesz wiedzą, narzędziami i masz zdolności manualne, możesz spróbować otworzyć obudowę zasilacza laptopa i wlutować kable bezpośrednio do płytki drukowanej. Jest to najbardziej pewny i najbardziej estetyczny sposób naprawy zasilacza z uszkodzonym kablem. Pamiętaj jednak, że wewnątrz obudowy  zasilacza jest transformator, który dostaje napięcie z sieci 230V. Nie rozładowane kondensatory mogą trzymać napięcie jeszcze przez jakiś czas, nawet po odłączeniu zasilacza z gniazdka.

Jeśli nie posiadasz podstawowej wiedzy z zakresu elektroniki, NIE PODEJMU SIĘ OTWIERANIA OBUDOWY ZASILACZA. Grozi porażeniem elektrycznym !!

Możesz również lutować przewody ze sobą nie rozbierając samego zasilacza. Zlutowane przewody trzeba jednak od siebie odseparować za pomocą taśmy izolacyjnej lub koszulek termokurczliwych. Sposób ten jest równie skuteczny co poprzedni, aczkolwiek mniej estetyczny.

Kable można połączyć ze sobą również bez pomocy lutownicy. Będzie nam do tego potrzebny jednak śrubokręt, listwy zaciskowe, kostki WAGO, szybkozłączki lub … trochę techniki.

Jak stabilnie łączyć ze sobą dwa przewody – zobacz nasz instruktażowy film na YouTube

Gdzie naprawić uszkodzony kabel zasilacza do laptopa ?

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wymienić uszkodzony kabel do zasilacza laptopazleć to nam. Nasz serwis jest czynny od poniedziałku do piątku. Mapę dojazdu znajdziesz w zakładce KONTAKT.

W serwisie DOTBROS Tychy wykonamy to za Ciebie :

  • diagnostyka uszkodzenia zasilacza,
  • wymiana wtyku zasilacza,
  • wymiana kabla zasilacza,

W naszym sklepie DOTBROS kupisz :

Zobacz również: Jak wygląda wymiana matrycy w laptopie i czy zawsze warto?

Dodaj komentarz