ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

10 kroków jak sparować LENOVO T1 / T1 Pro w nowej aplikacji

10 kroków jak sparować LENOVO T1 / T1 Pro w nowej aplikacji

Parowanie odkurzacza LENOVO T1 / T1 Pro

Robot sprzątający LENOVO T1 – inteligentne urządzenie sprzątające

Siła XXIw. znów daje o sobie znać. Na rynek trafiło urządzenie, które śmiało można zapisać w historii technologii jako członka rodziny urządzeń SMART. Mowa o automatycznym robocie sprzątającym z funkcją mycia, produkcji chińskiego giganta – firmy LENOVO. W tym artykule dowiesz się jak połączyć robota Lenovo T1 do aplikacji Lenovo Cleaner T1.

 

Lenovo T1 – tak brzmi jego jego pełna nazwa. Jako jeden z młodszych członków rodziny SMART, obok dobrze znanych każdemu SMART Watch’y, Inteligentnych żarówek, gniazd i listwę zasilających SMART,  Lenovo T1 szybko zyskuje na popularności.  Sama koncepcja jest już stosunkowo stara, bo pierwsze iRoboty miały swoją premierę dobre kilka lat temu, jednak T1 ma nad nimi jedną przewagę. Można nim sterować na odległość przy użyciu smartfona z dostępem do Internetu.

 

Urządzenia SMART nie dla każdego ?

Robot, który sam sprząta – ta wizja w autonomicznego urządzenia jest niezwykle kusząca. Dodatkowo, jeśli reklama przygotowana jest w bardzo przystępny i łatwy w odbiorze sposób. Profesjonalnie przygotowane spoty reklamowe mają nas zachęcić do zakupu, jednak żaden z nich nie prezentuje bardzo ważnego aspektu – urządzenie należy skonfigurować…. samemu.

Wraz ze zwiększającą się popularnością, zwiększa się również różnorodność posiadaczy “cudownego odkurzacza”. Kupującymi często okazują się być ludzie słabsi technicznie – i to właśnie oni spotykają się z technologiczną barierą, jaką jest konfiguracja i parowanie urządzenia. Często załaczone do urządzeń instrukcje zawierają wyrażenia lub zwroty, z którymi nie zdarzyło się im do tej pory spotkać. Hotspot, e-mail, błąd sieci, host… te wyrażenia mogą sprawiać kłopoty.

 

Instrukcja podłączenia : Krok po kroku

Z myślą o tych, którym do tej pory nie udało się sparować urządzenia z telefonem Serwis komputerów DOTBROS Tychy przygotował instrukcję obsługi, w której pokażemy i opiszemy co należy zrobić, aby poprawnie połączyć się z urządzeniem. Zatem zaczynamy :

1. Przygotuj urządzenie Lenovo T1, smartfon lub tablet z systemem Android lub iOS, oraz nazwę i hasło do domowej sieci Wi-Fi.

wp content uploads 2020 12 Lenovo T1 Smartfon Wifi

Lenovo T1 będzie łączył się ze smartfonem za pośrednictwem Internetu. Do parowania będzie więc potrzebny smartfon lub tablet z systemem Android lub iOS (Apple) oraz dane dostępowe do sieci Wi-Fi domowego routera Internetu. Nazwa sieci i hasło do sieci Wi-Fi znajdują się na etykiecie routera – zazwyczaj od spodniej strony. Jeśli hasła fabryczne zostały zmienione, a nie masz do nich dostępu – należy zwrócić się z pytaniem do administratora routera lub osoby, która go wcześniej konfigurowała.

2. Sprawdź czy Twój smartfon lub tablet podłączony jest do domowej sieci Wi-Fi. Jeżeli nie, należy się z nią połączyć.
wp content uploads 2020 12 parowanie lenovo t1 4 608x1024

Do wykonania następnego punktu będzie Ci potrzebny dostęp do Internetu. Zadbaj o to na swoim telefonie lub tablecie – upewnij się czy masz połączenie ze swoim routerem domowym. Im lepszy zasięg sieci Wi-Fi złapiesz, tym szybciej uda się wykonać wszystkie kroki z instrukcji.

Jeśli jesteś przy tym kroku, upewnij się, że domowe Wi-Fi pracuje w paśmie częstotliwości 2,4GHz. Jeśli jest ustawione na 5GHz nie uda Ci się sparować urządzenia sprzątającego. Nie wiesz jak ? Skontaktuj się z osobą, która zakładała Ci router.

Dlaczego robot nie może pracować w częstotliwości 5GHz ?

Dla Twojej wygody. Wi-Fi w częstotliwości 5GHz jest w zasadzie lepszą alternatywą niż 2,4GHz, jednak posiada też swoje wady. Jako częstotliwość stabilniejsza i szybsza w działaniu, jest również krótsza pod kątem zasięgu. Producent postarał się, aby Twój robot łączył się z routerem nawet w najodleglejszym punkcie domu.

3. Pobierz aplikację Lenovo Cleaner T1 ze sklepu Google Play lub AppStore, zainstaluj lub uruchom.
wp content uploads 2020 12 app store google play lenovo cleaner t1 app 1

Aby pobrać aplikację znajdź w telefonie lub tablecie aplikację “Google Play” lub “AppStore”. Następnie uruchom ją i wyszukaj w niej “Lenovo Cleaner T1”.  Jest to aplikacja do zarządzania i sterowania Twoim robotem sprzątającym.

Jeśli w wynikach nie znajdziesz ikony na pomarańczowym tle, może to oznaczać, że masz za starą wersję oprogramowania, aby móc zainstalować aplikację Lenovo Cleaner T1. Zalecamy w tym wypadku zmienić smartfon lub tablet na nowszy.

4. Utwórz konto użytkownika lub zaloguj się na istniejącym koncie.
wp content uploads 1635885270945 473x1024

Aby móc korzystać z aplikacji, musisz utworzyć konto przypisane do aplikacji Lenovo Cleaner T1. Jest to niezbędne, aby nikt inny poza Tobą nie mógł wydawać poleceń Twojemu robotowi sprzątającemu.

Jeśli udało Ci się zarejestrować, możesz pominąć ten krok. Nie zapomnij się jednak zalogować 🙂
Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem postępuj zgodnie z zaleceniami poniżej :

  • Wybierz zakładkę “Nie mam konta, Przejdź do rejestracji”. Aby Twoje konto działało musisz dokonać aktywacji swojego konta. Będziesz mógł to zrobić poprzez weryfikację kodu wysłanego na podany przez Ciebie adres e-mail lub na numer telefonu komórkowego.
  • “Wybierz kod obszaru” – ta opcja będzie niezbędna jeśli zdecydujesz się dokonać rejestracji przy użyciu numeru telefonu. Jeśli masz zamiar używać adresu e-mail, możesz pominąć numer kierunkowy.
  • “Wprowadź numer telefonu lub adres E-mail” – wprowadź numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Upewnij się, że wybrałeś prawidłowy numer kierunkowy Twojego kraju, następnie wprowadź numer telefonu bez spacji oraz myślników w pole poniżej. Jeśli używasz adresu mailowego wpisz taki, do którego znasz hasło i będziesz mógł się do niego zalogować. Będzie to potrzebne za chwilę.
  • “Wprowadź hasło” – wprowadź hasło, którego będziesz używać aby zalogować się do swojego konta w aplikacji Lenovo Cleaner T1.
  • “Wprowadź kod Verity”. Jest to pole w którym wpiszesz wysłany przez LENOVO kod weryfikujący podane przez Ciebie dane. Wciśnij niebieski przycisk “Uzyskaj kod Verity” aby rozpocząć proces weryfikacji. Na podany numer telefonu lub adres e-mail zostanie wysłany wygenerowany przez system kod potwierdzający. Zaloguj się na podany przez Ciebie adres e-mail i przepisz kod z wiadomości do pola “Wprowadź kod Verity”. Jeśli wprowadziłeś numer telefonu – kodu szukaj w wiadomości SMS. UWAGA ! Na wprowadzenie kodu masz 3 minuty. Jeśli czas upłynie, musisz powtórzyć wciśnięcie niebieskiego przycisku. Postaraj się zrobić to za pierwszym razem, gdyż za częste wciskanie niebieskiego przycisku może na jakiś czas zablokować możliwość rejestracji przy użyciu tych danych.
  • Zaznacz “Zgadzam się z Polityką prywatności”
  • Wciśnij przycisk “Zarejestruj”
4. Dodaj urządzenie za pomocą przycisku “Dodaj urządzenie”.

wp content uploads 1635886233572 473x1024

Jeśli jesteś w tym miejscu to znaczy, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Już tylko kilka kroków dzieli Cię od łączności z Lenovo T1.

Ten ekran po sparowaniu robota będzie też Twoim centrum dowodzenia. W tym miejscu możesz nadać nazwę dla Twojego konta, dodać Avatar, odczytać wiadomości i komunikaty wysłane z Twojego robota Lenovo T1.

W tym miejscu możesz również zaktualizować aplikację, zmienić wyświetlany język lub przeczytać elektroniczne instrukcje obsługi.,

Jeśli masz więcej robotów, w tym miejscu będziesz wybierał urządzenie, którym chcesz sterować.

Więcej na temat tego ekranu znajdziesz w poniższym linku :

5. Wybierz model odkurzacza.

wp content uploads 1635886693616 776x1024

 

Ważne jest, aby w tym miejscu wybrać odpowiedni model urządzenia. Jeśli posiadasz model Lenovo T1 lub T1 Pro – wybierz z listy Lenovo Cleaner T1. Jeśli natomiast posiadasz wersję T1s, musisz wybrać Lenovo Cleaner T1s (Pro).

Wersję odkurzacza poznasz po ułożeniu przycisków na jego górnej obudowie.

 

6. Włącz odkurzacz za pomocą środkowego klawisza, po czym naciśnij i przytrzymaj skrajne klawisze do momentu wydania komunikatu głosowego oraz migającego w kolorze pomarańczowym przycisku włącznika.

wp content uploads 1640432128368 520x1024

Po wybraniu urządzenia “Lenovo Cleaner T1” powinna w aplikacji pojawić się informacja o czynnościach, które opisujemy w tym punkcie. Przyciśnięciem klawiszy częściowego czyszczenia oraz powrót do bazy (ładowanie) i przytrzymaniem ich przez minimum 3 sekundy resetujesz ustawienia Wi-Fi robota. Taką czynność wykonuje się za każdym razem gdy sieć Wi-Fi w Twoim domu zmieni nazwę lub hasło.

Dobrym zwyczajem jest sparowanie urządzenia ponownie, jeśli zmienisz router Wi-Fi na nowy. Mimo, że nazwiesz sieć tak samo i nadasz to samo hasło, robot może nie pracować właściwie z nowym routerem.

7. Wybierz domową sieć Wi-Fi i wprowadź hasło pamiętając o wielkości znaków. Po uzupełnieniu wciśnij przycisk “Dalej”.

wp content uploads 1640432364310 494x1024

W momencie, gdy Twój robot czeka w gotowości i mruga do Ciebie pomarańczowym przyciskiem włącznika, Ty powinieneś zająć się przekazaniem mu danych, dzięki którym połączy się on z Internetem.

Takie połączenie sprawi, że zadania które zlecisz w aplikacji na telefonie będą wysyłane do serwera Lenovo Cleaner, stamtąd od razu trafią do Twojego routera domowego, a router przekaże zadania robotowi, który następnie je wykona. Cały proces przebiegu informacji trwa nie dłużej jak sekundę.

WAŻNE !

Aplikacja powinna od razu pobrać dane Twojego routera, jeśli urządzenie na którym jest ma łączność z routerem domowym. Jeśli tak się nie stało, a Ty widzisz jedynie puste pola – nie przejmuj się. Dane się nie pobrały ponieważ nie masz uruchomionej Lokalizacji. Włącz Lokalizację, jeżeli jest taka konieczność – połącz się z routerem domowym, a następnie wróć do aplikacji. Dane Twojego routera będą już widoczne.

8. Jeśli wyświetli się komunikat “Nieudane połączenie hotspotu robota”, należy wybrać przycisk “Tak”, a następnie połączyć się z siecią Wi-Fi odkurzacza (Len_xxxxxx). W innym wypadku, należy ręcznie przejść do ustawień Wi-Fi w telefonie lub tablecie i połączyć się z siecią Wi-Fi odkurzacza.

wp content uploads 2020 12 parowanie lenovo t1 6

Bardzo ważny punkt tej instrukcji ! Jeżeli go pominiesz lub wykonasz instrukcję inaczej niż przekazujemy – parowanie robota się nie uda.

W tym miejscu parowania urządzenia należy przejść do ustawień Wi-Fi w telefonie lub tablecie. Z ustawień należy połączyć się z siecią Wi-Fi, którą nadaje robot z mrugającym na pomarańczowo przyciskiem Power. Sieć Wi-Fi będzie się nazywała tak jak robot na liście w aplikacji, czyli Lnv_XXXXXXX gdzie XXX to ciąg cyfr identyfikujących urządzenie. Połącz się z tą siecią.

Po przyłączeniu się do sieci Wi-Fi robota otrzymasz na telefonie informację, że ta sieć nie ma dostępu do Internetu. Jest to prawidłowa reakcja telefonu i na tym etapie nie masz powodu do obaw.

9. Wróć do aplikacji i naciśnij przycisk “Dalej”. Jeśli używasz smartfona lub tableta Apple, aplikacja zrobi to za Ciebie.

wp content uploads 2020 12 parowanie lenovo t1 3 706x1024

To jest jeden z ostatnich kroków, które doprowadzą Cię do finalnego zarejestrowania urządzenia w aplikacji. Według naszych doświadczeń, urządzenie powinno się sparować gdy licznik dojdzie do 20-25%.

W tym kroku robot poinformuje Cię głosowo, że rozpoczął parowanie, a w momencie, gdy się zakończy, również poinformuje, że urządzenie zostało sparowane.

10. Zaczekać aż smartfon połączy się z urządzeniem. Po udanym połączeniu możesz telefonem ponownie przyłączyć się do domowej sieci Wi-Fi.

Mamy nadzieję, że się udało. Jeśli mimo instrukcji nie udało Ci się sparować robota Lenovo T1 z aplikacją, oznaczać to może kilka problemów o których piszemy w poniższym artykule :

…. artykuł wkrótce … pytania proszę kierować na adres : serwis@dotbros.com 

 

Dziękujemy firmie MAXCOM S.A. za udostępnienie urządzenia oraz zgodę na wykorzystanie grafik do artykułu.

Dodaj komentarz