ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Jak przedłużyć czas pracy baterii?

Jak przedłużyć czas pracy baterii?

żółte baterie

Szybkie wyczerpywanie się baterii laptopa jest zjawiskiem naturalnym, jeśli jest mocno eksploatowany, chociaż istnieje kilka sposobów na przedłużenie jej żywotności. Przedstawiamy kilka z nich.

Nie rozładowywanie baterii do końca i nieładowanie jej do pełna

Wbrew temu, co wydaje się naturalne, nie należy doprowadzać do pełnego rozładowania baterii, ponieważ niekorzystnie wpływa to na jej trwałość.  Jeśli chodzi o samo ładowanie, to najlepiej zakończyć je na ok. 80%. Powyżej tego limitu temperatura baterii znacznie wzrasta, co ponownie stopniowo ją niszczy. Tym bardziej nie warto mieć cały czas podłączonego zasilania. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie odpowiednich limitów w systemie.

Warto wspomnieć, że w nowych modelach laptopów wyjmowanie baterii nie ma wpływu na przedłużenie jej trwałości.

Używanie oryginalnego, dobrej jakości zasilacza

Próba zaoszczędzenia i kupno tańszego zamiennika może się nie opłacić. Oryginalny zasilacz, uszkodzony lub dopasowany do urządzenia nie będzie efektywnie ładował sprzętu, a wręcz może doprowadzić do awarii laptopa.

Odpowiednie zarządzanie baterią

Dobrym rozwiązaniem jest włączenie trybu energooszczędnego i instalacja aplikacji diagnostycznej w laptopie. Optymalizuje to pracę i daje podgląd na to, w jaki sposób traci się najwięcej energii. Warto zmniejszyć jasność ekranu i nie używać naraz wielu programów, o ile ich nie potrzebujemy. Naturalnym jest, że bateria szybciej się rozładuje podczas grania i jednoczesnego pobierania dużych plików, niż podczas pracy tylko w Wordzie.

Utrzymywanie optymalnej temperatury

Nigdy nie należy dopuszczać do przegrzania laptopa, ale jeśli już się to wydarzy, najlepiej jest go wyłączyć i pozwolić ostygnąć. Warto używać podkładki chłodzącej lub chociaż małych dodatkowych nóżek, podkładanych pod ekranem. Zapewni to lepszą wentylację i odprowadzanie ciepła. Nigdy nie powinno się korzystać z laptopa na kocu lub polarze, lub trzymać go w miejscach gorących i nasłonecznionych. Regularne czyszczenie z kurzu również ma wpływ na mniejsze nagrzewanie się.

Wprowadzenie powyższych porad wpłynie pozytywnie na energooszczędność laptopa oraz wydłuży życie jego baterii.

Dodaj komentarz