żółte baterie

Szybkie wyczerpywanie się baterii laptopa jest zjawiskiem naturalnym, jeśli jest mocno eksploatowany, chociaż istnieje kilka sposobów na przedłużenie jej żywotności. Przedstawiamy kilka z nich.

 

Nie rozładowywanie baterii do końca i nieładowanie jej do pełna

Wbrew temu, co wydaje się naturalne, nie należy doprowadzać do pełnego rozładowania baterii, ponieważ niekorzystnie wpływa to na jej trwałość.  Jeśli chodzi o samo ładowanie, to najlepiej zakończyć je na ok. 80%. Powyżej tego limitu temperatura baterii znacznie wzrasta, co ponownie stopniowo ją niszczy. Tym bardziej nie warto mieć cały czas podłączonego zasilania. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie odpowiednich limitów w systemie.

Warto wspomnieć, że w nowych modelach laptopów wyjmowanie baterii nie ma wpływu na przedłużenie jej trwałości.

Używanie oryginalnego, dobrej jakości zasilacza

Próba zaoszczędzenia i kupno tańszego zamiennika może się nie opłacić. Nieoryginalny zasilacz nie będzie efektywnie ładował sprzętu, a może doprowadzić do awarii. Konieczne wtedy będzie oddanie urządzenia do serwisu laptopów.

Odpowiednie zarządzanie baterią

Dobrym rozwiązaniem jest włączenie trybu energooszczędnego i instalacja aplikacji diagnostycznej w laptopie. Optymalizuje to pracę i daje podgląd na to, w jaki sposób traci się najwięcej energii. Warto zmniejszyć jasność ekranu i nie używać naraz wielu programów, o ile ich nie potrzebujemy. Naturalnym jest, że bateria szybciej się rozładuje podczas grania i jednoczesnego pobierania dużych plików, niż podczas pracy tylko w Wordzie.

Utrzymywanie optymalnej temperatury

Zobacz również: Uszkodzony zasilacz. Jak wymienić kabel zasilacza?

Nigdy nie należy dopuszczać do przegrzania laptopa, ale jeśli już się to wydarzy, najlepiej jest go wyłączyć i pozwolić ostygnąć. Warto używać podkładki chłodzącej lub chociaż małych dodatkowych nóżek, podkładanych pod ekranem. Zapewni to lepszą wentylację i odprowadzanie ciepła. Nigdy nie powinno się korzystać z laptopa na kocu lub polarze, lub trzymać go w miejscach gorących i nasłonecznionych. Regularne czyszczenie z kurzu również ma wpływ na mniejsze nagrzewanie się.

Wprowadzenie powyższych porad wpłynie pozytywnie na energooszczędność laptopa oraz wydłuży życie jego baterii.

Dodaj komentarz