ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Jak prawidłowo ładować baterię w laptopie?

Jak prawidłowo ładować baterię w laptopie?

ładowanie laptopa

Często rozładowujący się laptop to chyba zmora każdego użytkownika. Nikt nie lubi tego uczucia, kiedy weźmie swój przenośny komputer na kolana czy do łóżka i po chwili widzimy komunikat o rozładowanej baterii. Zazwyczaj wtedy ładowarka leży w drugim końcu pokoju albo innym pomieszczeniu i denerwujemy się, że znów musimy wstać, iść po ładowarkę i podłączyć nasz komputer do zasilania.Chcielibyśmy, aby nasza bateria wytrzymywała jak najdłuższy czas pracy bez konieczności ładowania. Jak zatem pomóc naszej baterii, aby wydłużyć, a nie skrócić jej żywot? Przede wszystkim należy pamiętać o paru zasadach eksploatacji i ładowania baterii. Zobaczmy, jak przedłużyć jej żywot i wydłużyć czas jej pracy bez ładowania.

Kalibracja baterii

Coś, o czym niewiele osób wie, a jeszcze mniej robi. Jest to proces, który pozwala przywrócić baterii jej żywotność i prawidłowo ją “ustawić”. Proces ten powinniśmy robić nie tylko w nowych komputerach, lecz powtarzać go cyklicznie co najmniej dwa razy do roku. Kalibracja to słowo, które brzmi dość poważnie i skomplikowanie, jednak, jeśli chodzi o tę czynność w kontekście baterii, nie jest to takie trudne. Na czym polega i jak ją wykonać?

  • Pierwszym krokiem kalibracji baterii jest jej naładowanie do 100%.
  • Jeśli bateria osiągnęła już 100% swojej pojemności, powinniśmy zostawić ją podłączoną do zasilania jeszcze przez 2 godziny. W tym czasie możemy normalnie korzystać z laptopa.
  • Kolejnym krokiem jest ustawienie automatycznego uśpienia lub hibernacji przy poziomie 5% dostępnej pojemności baterii.
  • Po wspomnianych wyżej 2 godzinach, należy odłączyć laptop od zasilania i dalej go normalnie użytkować. Wyłączmy również przy tym opcje uśpienia bez dłuższej reakcji na laptopie tak, aby podczas tego procesu laptop cały czas miał włączony i niewygaszony ekran.
  • Jeśli laptop rozładuje się już do 5% i automatycznie przejdzie w stan uśpienia, należy zostawić go w tym stanie przez 5 godzin.
  • Po tym czasie, możemy z powrotem naładować naszego laptopa do 100% jednocześnie z niego korzystając. Proces ten jest wtedy zakończony i możemy cieszyć się na nowo skalibrowaną baterią.

Ładowanie baterii

To również proces, który odpowiednio wykonywany wpływa na stan i żywotność naszej baterii. Należy pamiętać, że podczas codziennego użytkowania, nie powinniśmy doprowadzić do całkowitego rozładowania się naszej baterii. Również nie powinniśmy rozładowanej w pełni baterii pozostawiać w takim stanie na dłuższy czas. Rozładowana w pełni bateria pozostawiona na dłuższy czas w tym stanie może ponownie się już nie naładować i trwale uszkodzić. Zasilanie należy podłączać najlepiej w okolicach 20% rozładowania i ładować ją do około 60-70%. Pamiętajmy, żeby podczas wykonywania tego procesu unikać częstego podłączania i rozłączania naszego zasilania do laptopa. Częste odpinanie i podpinanie zasilacza spowoduje szybsze zużycie naszej baterii.

Użytkowanie baterii i urządzenia

Pamiętajmy, że nasze urządzenia nie lubią również nadmiernego ciepła czy zbyt dużego zimna. Najlepszą temperaturą dla użytkowania naszego komputera jest zakres od 10°C do 30°C. Zbyt duża temperatura może spowodować eksplozję ogniw w naszej baterii oraz przegrzanie się innych podzespołów. Również zbyt niska temperatura powoduje zmianę właściwości czynników chemicznych zawartych w baterii i zmniejsza jej wydajność. Dlatego pamiętajmy, aby nie narażać naszego urządzenia na zbytnie nagrzanie czy przemrożenie. W miarę możliwości nie używajmy naszego urządzenia na dużym mrozie i nie zostawiajmy go np. w pobliżu grzejników czy kominków, które wytwarzają ciepło.

Jeśli nastąpi konieczność wyjęcia naszej baterii z laptopa, pamiętajmy o tym, aby była ona naładowana. Nie zostawiajmy jej na dłużej niż parę dni poza komputerem i trzymajmy ją w temperaturze pokojowej. Stosowanie tych wszystkich zasad na pewno przedłuży czas działania naszej baterii oraz okres jej eksploatacji. Jeśli jednak nasza bateria jest już na tyle zużyta, że żadna z tych metod nie pomaga w wydłużeniu czasu pracy na niej, należy taką baterię wymienić na nową. Na rynku jest wiele zamienników jak i oryginalnych baterii dostępnych do naszych laptopów, więc bez problemu znajdziemy odpowiedni produkt dla naszego komputera. Sprzedawcy oraz serwisy zajmujące się naprawą komputerów z chęcią pomogą dobrać nam odpowiedni produkt do naszego modelu laptopa i pomogą w wymianie każdego potrzebnego podzespołu.

Dodaj komentarz