dysk SSD

Dyski SSD przez ostatnią dekadę ciągle zyskują na popularności. Oferowana przez nie o wiele wyższa od dysków HDD szybkość zapisu i odczytu danych sprawia, że większość dziś kupowanych komputerów używa ich co najmniej jako dysków, na których zainstalowany jest system operacyjny, co pozwala na skokowe zwiększenie prędkości pracy komputera. Dlatego w tym wpisie przyjrzymy się temu, jak zbudowane są i jak działają dyski twarde SSD.

Pamięć flash

Dyski SSD zapisują dane w nieulotnych chipach Flash. Jest to ten sam, elektroniczny (a nie magnetyczny, jak w dyskach HDD) sposób zapisu co w pamięci RAM, różniący się kilkoma istotnymi szczegółami. W odróżnieniu od niej, pamięć flash nie traci danych po odłączeniu zasilania. W RAM bit danych zapisywany jest w zespole tranzystora z kondensatorem. W komórkach pamięci flash to zadanie spełniają dwa tranzystory. Jeden jest bramką pływającą – floating gate, a drugi bramką sterującą – control gate. Bramka pływająca magazynuje ładunek elektryczny także po odłączeniu zasilania. Przetrzymywany we floating gate ładunek wywiera wpływ poprzez pole elektryczne na control gate, zmieniając jej przewodność.  Odczyt pamięci polega na pomiarze tej przewodności. Bramka naładowana to bit „1”, a rozładowana – „0”.

Dwa rodzaje odczytu pamięci

Istnieją dwa podstawowe rodzaje dysków SSD, różniące się sposobem odczytu komórek pamięci Flash. Komórki są zorganizowane w wiersze i kolumny. Dysk posiada też własny procesor, pamięć RAM i system operacyjny, których zadaniem jest odczyt danych z komórek i przekazywanie ich do reszty komputera. Pamięć NOR, opiera się na operowaniu na pojedynczych komórkach. Pozwala to na bardzo precyzyjny zapis i odczyt, ale jest mniej wydajne, a same dyski NOR bardziej skomplikowane w budowie i w praktyce wykorzystywane tylko w prostych układach. Drugi sposób odczytu, NAND, odczytuje całe bloki danych na raz, odwołując się do szeregowo połączonych wierszy bitów. Jest szybszy i popularniejszy. To jego polecamy klientom naszego serwisu laptopów w Tychach.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu laptopów. Oferujemy min. Wymianę dysku HDD na SSD z kopiowaniem danych, która ogromnie zwiększa prędkość pracy komputera.

Dodaj komentarz