
GOOGLE DEVICE PROTECTION (znany także jako blokada FRP) – jest to termin, który wielu użytkownikom telefonów komórkowych dał się już mocno we znaki. Krótko mówiąc, chodzi o dodatkowe zabezpieczenie stworzone przez twórcę popularnego systemu Android – firmę GOOGLE. Jest to mechanizm przeciwkradzieżowy po raz pierwszy zastosowany w wersji 5.0 systemu Android, który docelowo miał zabezpieczyć dane użytkownika w przypadku zagubienia lub kradzieży telefonu.
Sposób działania ów mechanizmu jest względnie prosty. Świadomy użytkownik smartfonu, chcąc zabezpieczyć dane, wiadomości, numery telefonów, zdjęcia, filmy lub dokumenty włącza blokadę ekranu w postaci kodu PIN, wzoru odblokowania, systemu stuknięć w ekran, odcisku palca itp. oraz paruje telefon ze swoją usługą poczty elektronicznej (e-mail), aby m.in. korzystać ze Sklepu Play, w którym darmowo może pobierać aplikacje do swojego telefonu. Po spełnieniu tych dwóch warunków – włączenie blokada ekranu i przypisanie konta e-mail – następuje automatyczne uruchomienie blokady, bez informacji o jej istnieniu.
Celowo wcześniej użyłem sformułowania “świadomy użytkownik“. A co z rzeszą użytkowników, którym w konfiguracji pomagał ktoś, z kim nie mają już kontaktu ? Co w przypadku, gdy zapomni się hasła do konta lub co gorsza – loginu ?
Okazuje się, że przypadkowa wizyta np. w serwisie gwarancyjnym producenta zakończy się zablokowaniem telefonu, gdyż telefon może zostać zresetowany, a zabezpieczenie przez serwisanta nie ściągnięte. Blokada uruchamia się na poziomie dostępu do systemu, nie ma wiele wspólnego z fabrycznym oprogramowaniem producentów telefonów. Ci ostatni nie mają sobie nic do zarzucenia i odsyłają zablokowane telefony użytkownikom. Wszak, nie jest to wymysł producenta telefonu, a firmy GOOGLE – jako producenta systemu Android, który powyższym zabezpieczeniem permanentnie blokuje urządzenie. Dostęp do systemu Android w zablokowanym telefonie można ponownie uzyskać, podłączając się do internetu przez Wifi lub sieć komórkową i wprowadzając poprzednio przypisane konto e-mail, potwierdzając jego własność wpisaniem hasła.
Mądry Polak po szkodzie…
Uruchomiona usługa Google Device Protection nie jest jednak wyrokiem, który zapadnie na nasze urządzenie gdy przypiszemy konto e-mail i założymy blokadę ekranu. W każdym momencie urządzenie można “uwolnić” z założonej blokady poprzez usunięcie przypisanego do telefonu konta e-mail. W momencie usunięcia konta, dane z telefonu nie będą się już synchronizować i tworzyć kopii zapasowych w “chmurze”, jednak zresetowanie telefonu nie doprowadzi do konieczności logowania się do urządzenia przy jego ponownym uruchomieniu. Warto o tym pamiętać sprzedając telefon, aby usunąć konto Google przed zresetowaniem telefonu – inaczej najprawdopodobniej urządzenie zostanie zareklamowane przez jego nabywcę. Usunięcie konta zamknie również drogę do korzystania ze sklepu z aplikacjami (Google Play) jak również do szeregu innych aplikacji zainstalowanych w telefonie.
Aby zapobiec blokadzie Google Device Protection, nie trzeba usuwać konta Google – można zrezygnować z blokady ekranu. Usunięcie blokady ekranu również zostanie odnotowane na przypisanym koncie Google – usługa zabezpieczająca w tym wypadku zostanie zawieszona.
Zablokowany telefon do kosza ?! Niekoniecznie. Jest rozwiązanie !
Okazuje się, że sprytni informatycy znaleźli rozwiązanie, aby ominąć zabezpieczenie Google Device Protection – i to na kilka różnych sposobów. W internecie, aż roi się od filmów instruktażowych i opisów “krok po kroku” jak ową blokadę ominąć nie wydając ani grosza. Trudność całego zadania polega na tym, iż system Android jest z edycji na edycję poprawiany, a dziury w tym zakresie łatane. Zaglądając do internetu jest kilkanaście różnych metod odblokowania, a każda z nich różni się mniej lub bardziej – a co najważniejsze – nie każda zadziała na zablokowanym telefonie. Jak się okazuje – poprawki wprowadzane przez producenta Androida nie dają możliwości takich, jakie zostały przedstawione w instruktażach.
Pragnę uspokoić, iż większość z blokad da się ominąć przywracając poprawne funkcjonowanie telefonu.
Nasz serwis oferuje usługę zdjęcia blokady Google Device Protection. Przyjdź do nas i zapytaj o możliwość zdjęcia blokady w Twoim telefonie. Możesz zgłosić prośbę o naprawę korzystając z poniższego formularza kontaktowego lub uzyskać informacje pod numerem telefonu 531-896-344.