ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Encyklopedia pojęć

Dysk twardy – co to jest ?

Dysk twardy – długotrwała pamięć Twojego komputera. Od roku 1980 konstrukcja dysków twardych HDD (Hard Disk Drive) praktycznie nie zmieniła się. Typowy “Twardziel” posiada jeden lub kilka wirujących talerzy, oraz zespół głowic które zapisują i czytują dane. Głowice są umieszczone na ruchomych ramionach, dzięki którym mogą dotrzeć do wybranego sektora. Za ruch czuwa silnik oraz…
Czytaj dalej

OTP – Over Temperature Protection

OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza. Przegrzanie może pojawić się podczas przeciążenia, złej cyrkulacji powietrza wynikającej np. z zakrycia wylotu zasilacza lub z powodu awarii wentylatora. Wymagane jest przez normę ATX12V.

OPP – Over Power Protection

OPP (Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).

OLP – Over Load Protection

OLP (Over Load Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).

OCP – Over Current Protection

OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu. Monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza. Wymagane jest przez normę ATX12V.

UVP – Under Voltage Protection

UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Jest spotykane znacznie rzadziej niż OVP, ponieważ zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, może jednak wpłynąć negatywnie na ich stabilność.

SCP – Short Circuit Protection

SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Aktywuje się, kiedy w obwodzie zasilacza pojawi się zwarcie (czyli opór mniejszy niż 0,1 Ω). Pomimo, że nie jest one obowiązkowe, to znajdziemy je we wszystkich obecnych zasilaczach.

OVP – Over Voltage Protection

OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i aktywuje się, gdy napięcie jest wyższe o 15% w stosunku do wartości nominalnej. Zabezpieczenie wymagane przez normę ATX12V.