ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Dysk twardy – co to jest ?

Dysk twardy – co to jest ?

Dysk twardy – długotrwała pamięć Twojego komputera. Od roku 1980 konstrukcja dysków twardych HDD (Hard Disk Drive) praktycznie nie zmieniła się. Typowy “Twardziel” posiada jeden lub kilka wirujących talerzy, oraz zespół głowic które zapisują i czytują dane. Głowice są umieszczone na ruchomych ramionach, dzięki którym mogą dotrzeć do wybranego sektora. Za ruch czuwa silnik oraz elektronika.

60071923 2253903678160752 7835949604263690240 n

Konstrukcja takiego dysku to jego najpoważniejsza wada. Cała mechanika jest bardzo delikatna i łatwo ja uszkodzić. Dodatkowo taki dysk jest ograniczony i nie da się znacząco poprawić szybkości zapisu i odczytu danych. W praktyce, dysk twardy jest jednym z wolniejszych podzespołów komputera.

Dyski twarde są też podatne na wstrząsy. Zazwyczaj upadek notebooka kończy się zwykle uszkodzeniem dysku i straceniem wszystkich danych.

Jak możemy zabezpieczyć się przed ewentualna utrata danych?

Przede wszystkim pilnować żeby nasz komputer nie otrzymał żadnych mocnych wstrząsów spowodowanych np upadkiem. Dodatkowo uważać na nadmierne zawilgocenie komputera (mp. zalanie herbatą) bo może to prowadzić do zwarć i uszkodzić nie tylko elektronikę naszego twardziela ale też inne podzespoły komputera.

Innym rozwiązaniem jest montaż dysku SDD, lub SSD M.2.

60153307 2253904134827373 5256494788630282240 n

Dysk SSD to trwalszy, bardziej niezawodny i odporniejszego na wstrząsy napęd który dodatkowo jest o wiele szybszy niż tradycyjne dyski HDD.
Twardziel tego typu nie posiada żadnych elementów mechanicznych więc upadek takiego dysku daje większą szanse na to że nie utracimy naszych ważnych danych. Brak silników obracających talerze sprawia, że dysk SSD zużywa mniej energii oraz ma mniejszą wagę. Ma to duże znaczenie w komputerach przenośnych.

Dysk SSD M.2 to twardziel mniejszy, cieńszy, lżejszy, oraz wydajniejszy. Przepustowość takiego zastosowania jest większa ponieważ nie wykużystuje się standardowego połączenia SATA III tylko złącza PCIe. W odróżnieniu od innych złącz, PCIe nie jest magistralą, a jest bezpośrednio połączone z samym kontrolerem, czyli pasma nie trzeba dzielić między kilka urządzeń, co wpływa na szybkość połączenia. Ich budowa, a także sposób działania pozwalają uporać się z wieloma problemami, które były typowe dla poprzednich standardów. W rezultacie, przepustowość omawianych dysków wynieść może od 1 GB/s do 8 GB/s. Nawet najwolniejsze dyski SSD M.2 są jednak szybsze od urządzeń korzystających ze standardów SATA.

60308186 2253904154827371 8033925576311963648 n

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że złącze M.2 ma również swoje wady. Wspomnieć należy przede wszystkim o wciąż wysokiej cenie tego rozwiązania. Cena dysku SSD M.2 korzystającego ze złącza PCI-Express i dysponującego pojemnością 512 GB wynosi około 400 złotych. W przypadku modeli SSD SATA III zapłacimy ok. 250 złotych, natomiast dyski HDD tej pojemności są dostępne już za mniej niż 100 złotych.

Co więc wybrać?

Największą popularnością cieszą się dyski SSD SATA III. Jest to najlepszy wybór, jeżeli weźmiemy sobie stosunek ceny do jakości.

Kiedy zdecydować się na wymianę?
Jeżeli twój komputer zwolnił i żadne optymalizacje nie pomogły, to polecamy wymianę dysku. Różnice wydajności widać gołym okiem. Jeżeli Wasz twardziel już ledwo zipie i potrzebna jest wymiana to jest to najlepszy moment za zainwestowanie w takie rozwiązanie.
Jeżeli często wyjeżdżacie ze swoim laptopem i nie chcecie stracić swoich cennych danych zalecamy wymianę za bardziej odporną wersje SDD.
Z uszkodzonego twardziela HDD da się odzyskać dane ale cena takiej usługi może nawet wynieść 3000 zł. Lepiej więc zapobiegać wydać mniej na nowy dysk który dodatkowo będzie o wiele wydajniejszy.

Dane ze starego twardziela bez problemowo można przegrać na nowe urządzenie. Taką usługę możemy wykonać w naszym serwisie. Pomożemy Wam też dobrać odpowiedni dysk i ekspresowo go wymienimy.

Możliwość przenoszenia ?

Od początku ery komputerów, ich zaawansowani, a potem także standardowi użytkownicy pragnęli być mobilni, chcąc przenosić własne dane, zdjęcia, gry do innych. Służyły do tego kieszenie HDD. Niektórzy z Was zapewne pamiętają, jak wyglądały kieszenie na dyski twarde w latach .90. Montowało się je w tzw. zatokach (bay’ach) obudów ATX. Są to zaślepione miejsca z przodu komputera, gdzie mocowało się np.  napęd CD/DVD.  Zamocowana w Bay’u ramka miała szyny po których poruszała się kieszeń z zainstalowanym wewnątrz dyskiem twardym. Kieszeń wyciągało się po uprzednim zdjęciu blokady załączonym kluczykiem oraz podniesienie rękojeści, która zwalniała zaczep kieszeni. Taki, sposobem można było dysk wyciągnąć i włożyć do innego komputera wyposażonego w podobną kieszeń.

kieszen wwnetrzna na dysk hdd 3 5 ata 2 30127994 1024x252

Aktualnie do przenoszenia danych również można używać kieszeni, jednak różnią się one od tych sprzed lat sposobem podłaczenia. Podłącza się je przez kabel USB do portów USB2.0 lub USB3.0. Obecnie kieszenie do dysków twardych wyglądają dużo bardziej estetycznie i oferują więcej funkcji, jak np. przycisk do tworzenia automatycznej kopii zapasowej.  Producenci dysków twardych tacy jak Western Digital, Seagate, Samsung, Toshiba, a także producenci pamięci masowych ADATA, Kingston, Goodram prześcigają się wręcz w ofercie gotowych, przenośnych dysków twardych podłączanych do komputera również za pomocą przewodu z interfejsem USB2.0 lub USB3.0.

1 1 300x225 2 1 240x300

image 655853 1271393 w1200 h1200 4a771e245863dc6d68efca7881745bfc 300x230

Dysk NAS… a raczej serwer NAS

Tak właśnie prawidłowo powinno się o nim mówić. NAS czyli Network Attached Storage to tak naprawę niewielki komputer pełniący rolę dysku sieciowego. Dostęp do zasobów tego dysku możliwy jest dla wszystkich urządzeń posiadających kartę sieciową (przewodową lub bezprzewodową) oraz znajdujących się w sieci lokalnej. Warunkiem dostępu jest oczywiście nadanie poszczególnym komputerom lub urządzeniom przywilejów do używania, przeglądania lub innych czynności związanych z plikami lub katalogami znajdującymi się na NAS’ie. Opcja taka pozwala oczywiście na podniesienie bezpieczeństwa znajdujących się na nim poufnych informacji. Zaawansowane serwery NAS posiadają możliwość rozszerzenia pojemności dzięki obsłudze Hot-Plug.
Tego typu serwer podłącza się do sieci domowej lub firmowej za pomocą kabla RJ45 lub bezprzewodowo do sieci WIFI. Dostęp do zasobów serwera NAS możliwy jest także z pozycji Internetu.

-> Czytaj więcej na temat serwerów NAS

Typy dysków twardych :

Dyski HDD

 • Dyski PATA
 • Dyski SATA III (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep DOTBROS Tychy | Sklep wysyłkowy )

Dyski SSD

 • Dyski SATA III (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep DOTBROS Tychy | Sklep wysyłkowy )
 • Dyski SSD M.2 (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep DOTBROS Tychy | Sklep wysyłkowy )

Dyski zewnętrzne

 • Zewnętrzne (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep wysyłkowy)
 • Serwery NAS (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep wysyłkowy )
 • Dyski do serwerów NAS (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep wysyłkowy )

Obudowy na dysk

 • Obudowy/kieszenie ze złączem USB (zobacz naszą ofertę sklepową – Sklep DOTBROS Tychy | Sklep wysyłkowy )

Powiązane usługi serwisowe :

 • instalacja Windows XP, Vista, 7
 • instalacja Windows 8, 10
 • odzyskiwanie danych
 • wymiana dysku HDD/SSD

Zobacz też :

 • Serwer NAS

Dodaj komentarz