ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Darmowy czy płatny antywirus, czy na pewno jesteśmy dobrze chronieni?

Darmowy czy płatny antywirus, czy na pewno jesteśmy dobrze chronieni?

pisanie na laptopie

W dzisiejszych czasach nowoczesna technologia jest niezwykle powszechna, właściwie każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden komputer i coraz trudniej jest nam znaleźć takie osoby, które z tych rozwiązań nie korzystają na co dzień. Jednak oczywiście jak wiemy stanowi to dla nas duże ułatwienie w codziennym życiu, choć nie jest wolne od licznych zagrożeń. W związku z tym koniecznie powinniśmy się odpowiednio chronić. W tym celu stosuje się m.in. programy antywirusowe. Są one powszechnie dostępne zarówno w wersjach bezpłatnych, jak i tych za które musimy uiścić odpowiednią odpłatę. Pojawia się więc pytanie, jaki program wybrać i który da nam odpowiednią ochronę? Jakie wady i zalety mają darmowe i płatne rozwiązania w tym zakresie?

Antywirus w wersji darmowej – wady i zalety

Jeśli nie wiemy, na jakie rozwiązanie się zdecydować to najlepszą opcją będzie skorzystanie z porady serwisowej i prośba o pomoc w stworzeniu zapory bezpieczeństwa dla naszego sprzętu. Darmowy antywirus z pewnością zachęca tym, że nie musimy za niego płacić. Warto również zwrócić uwagę, że obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór takich programów, dzięki czemu można z łatwością dobrać taki, który zaspokoi nasze potrzeby. Jednak wszelkie bezpłatne wersje, w większości przypadków mogą być wykorzystywane jedynie prywatnie. W związku z tym prowadząc firmę będziemy musieli zadbać o kupienie programu antywirusowego, aby posiadać odpowiednią licencję. Wadą darmowych rozwiązań może być fakt, że nie udostępniają one niektórych rozwiązań, które mogą skuteczniej chronić nasz komputer. W darmowych wersjach nie funkcjonuje również wsparcie dla klienta, które może być przydatne w czasie problemów technicznych, chociażby z instalacją.

Antywirus w wersji płatnej – wady i zalety

Jest to wersja programu za którą należy zapłacić, co jest postrzegane z oczywistych względów jako wada. Warto jednak wspomnieć, że nie są to duże kwoty, obecnie zaczynają się od kilkudziesięciu złotych na rok, a dodatkowo można często skorzystać z ciekawych promocji i w ogóle nie odczujemy takiego zakupu. Pozostaje więc pytanie czy dodatki, które dzięki temu otrzymujemy są warte wydania pieniędzy? W głównej mierze zależy to od tego na jaki program się zdecydujemy. Rynek obfituje w różne rozwiązania. Niektóre płatne programy antywirusowe nie są znacząco bardziej rozwinięte od tych bezpłatnych i może się okazać, że płacimy za funkcje, które nie są nam potrzebne. Inne z kolei wprowadzają wiele ciekawych i przydatnych rozwiązań, które warto rozważyć, zanim więc zdecydujemy o ewentualnym zakupie warto dokładnie się rozejrzeć i wybrać, to co będzie najlepsze z punktu widzenie bezpieczeństwa i naszego portfela.

Dodaj komentarz