procesor komputerowy w ręce w rękawiczce

Procesor CPU, czyli Central Processing Unit to układ scalony, który odpowiada za większość zadań wykonywanych przez komputer. Właśnie dlatego zakup komputera zaczyna się od wyboru odpowiedniego procesora. Ten niewielki i niepozorny element pobiera dane i je interpretuje, a następnie wykonuje zlecone operacje. Instrukcja do procesora wysłana jest z pamięci RAM, a następnie zostaje przetworzona przez dekoder w serię sygnałów, które są rozpoznawalne dla komputera.

Procesory zbudowane są z rdzenia, a im jest ich więcej, tym lepiej – wówczas procesor może wykonać w tym samym czasie więcej obliczeń. Procesory dysponują pamięcią podręczną i mogą być wyposażone w zintegrowany układ graficzny. Warto wiedzieć, że inne procesory stosuje się w komputerach a inne w laptopach. W komputerze zwykle montuje się wydajniejsze procesory, a w laptopach ze względu na ograniczenia związane z chłodzeniem konieczne jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Stosuje się zatem mniejsze procesory montowane na stałe ze specjalnie zaprojektowanym układem chłodzenia.

Istotne parametry procesorów

W serwisie komputerowym kupić można różne modele procesorów, które jednak znacznie pomiędzy sobą się różnią. Producenci określają zwykle trzy podstawowe cechy:

  • Częstotliwość taktowania – prędkość zegara wyrażana w GHz wskazująca na ilość obliczeń, jakie procesor może wykonać w jednej sekundzie.
  • Rdzenie – każdy rdzeń to mikroprocesor, a kilka rdzeni może w tym samym czasie pracować nad obsługą jednego zadania, co zwiększa wydajność pracy komputera.
  • Wątki – wirtualne wersje rdzeni wpływające na wydajność.

Poza tym procesory dostępne są w wersjach 32 lub 64-bitowych, a ilość bitów określa, z jakich zasobów pamięci podręcznej może korzystać procesor. W dużym uroszczeniu można powiedzieć, że im jest ich więcej, tym lepiej.

Dodaj komentarz