ul. Uczniowska 7, 43-100 Tychy
+48 531 896 344
kontakt@dotbros.com

Co to jest HEVC ?

Co to jest HEVC ?

wp content uploads 2021 07 4k

wp content uploads 2021 07 4k 1024x482

Rozwój cyfryzacji postępuje w bardzo szalonym tempie. Producenci kamer, rejestratorów, telewizorów prześcigają się w postępie technologicznym, udostępniając co chwilę nowe produkty poprawiające jakość obrazu czy szybkość zapisu danych. Stacje telewizyjne dzięki temu mają możliwość ciągłego podnoszenia standardów jakościowych, a usługi świadczone przez operatorów telewizji naziemnych (DVB-T), satelitarnych (DVB-S) oraz kablowych (DVB-C) mogą wzbogacać swoją ofertę o nowe funkcje i możliwości.

High Efficiency Video Coding (HEVC) – termin bardzo ściśle związany z obrazem i telewizją. Nowoczesny standard kompresji wideo oznaczony też jako H.265, pozwala na zwiększenie efektywności przesyłu danych przy zachowaniu tej samej jakości obrazu. W porównaniu do swojego poprzednika H.264/MPEG-4 AVC pozwala na dwukrotne zmniejszenie przesyłanych danych dzięki zaawansowanej kompresji algorytmicznej. Aktualnie standard ten stosowany jest szeroko w rejestratorach kamer przemysłowych (CCTV) oraz serwisach internetowych oferujących dostęp do seriali i filmów. HEVC do 2024r, będzie też uniwersalnym systemem kodowania każdego operatora telewizji naziemnej DVB-T2 w Europie.

Jakie korzyści z kodowania HEVC ?

Dzięki standardowi HEVC możliwe jest transmitowanie obrazu wideo w bardzo wysokich rozdzielczościach 4K i 8K (odpowiednio 3840×2160 i 7680×4320 pikseli), co sprawia że jest kodekiem przystosowanym do kompresowania strumieni UHDTV w rozdzielczości maksymalnej 8192×4320 pikseli. Lepsza kompresja to także wysoka jakość obrazu przy zachowaniu dotychczasowej pojemności transmitowanych danych. Jednym słowem – HEVC pozwala na blisko podwójne podniesienie standardu jakość obrazu bez konieczności podnoszenia prędkości Internetu lub zwiększenia rozmiarów anten.

Jakie są wady HEVC ?

Ze względu na niezbyt szerokie zastosowanie w rozwiązaniach transmisji telewizyjnych, jedynym minusem kodowania HEVC jest konieczność wymiany telewizora lub dokupienie dekodera DVB-T. Na szczęście nie dotyczy 40% użytkowników telewizji naziemnej.” – wyjaśnia właściciel sklepu telewizyjnego DOTBROS.pl w Tychach.

Standard kodowania HEVC wymaga dużo bardziej zaawansowanych procesorów obliczeniowych, które będą odpowiedzialne za dekodowanie strumieni danych. Sam proces dekompresji wymusza bowiem na procesorach zapotrzebowanie na dużo większą moc obliczeniową, co sprawia, że część telewizorów, dekoderów i rejestratorów, a także komputerów, tabletów i smartfonów nie będzie w stanie dekodować tak skompresowanego obrazu. Dla posiadaczy starszych urządzeń wiąże się to z koniecznością ich wymiany.

 

Dodaj komentarz